| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
KRAL ABDÜLAZİZ CAMİİ'NİN HALILARI DEMİRCİ'DEN
KRAL ABDÜLAZİZ CAMİİ'NİN HALILARI DEMİRCİ'DEN
Demirci ilçesinde halıcılık dededen toruna devam ediyor. Demirci ilçesinde Osmanlı'ya dayanan halı üretimine 70'li yıllardan itibaren modern makinelerle devam ediliyor.
Dededen toruna devam eden halıcılık geleneğini teknoloji ile yoğurarak günümüz model ve tasarımlarını oluşturan bir firma, iç piyasadan olduğu kadar yurt dışından gelen taleplere de cevap veriyor. Manisa'nın kırsal şartlarda ulaşım zorlukları yaşayan bir ilçesi olan Demirci'nin adını dünyaya duyurmayı hedefleyen Serko Halıcılık, cami halısı konusundaki uzmanlığını istikrarlı bir şekilde sürdürüyor.

Serko Halı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Arslan, dünyanın 35 ülkesine cami halısı ihracatı yaptıklarını kaydederek şunları söyledi: "Halılarımızın kalitesini uluslar arası yün birliği adına tescil ettirdik. Halılarımızın tümünü tescilliyoruz. 50 yıldır dünyanın dört bir yanına halı gönderiyoruz. Tek sıkıntımız Demirci ilçesinde organize sanayi olmayışı nedeniyle bir takım gelişmeler yapamıyoruz. Fabrikalarımızı büyütmek istiyoruz fakat yerimiz sınırlı büyüyemiyoruz. Dünyanın otel ve cami halılarını Demirci'de üretiyoruz. Suudi Arabistan'ın Suud ailesi mensupları tarafından yaptırılan Kral Abdülaziz Camii'nin halılarını kendi tesislerimizde ürettik ve yerinde döşemesi şu günlerde yapılıyor."

Serko Halı Üretim Müdürü Ziya Arslan ise, fabrikalarında yüzde 100 yün halı üretimi yaptıklarını belirterek şöyle konuştu: "Burası bir entegre tesisi olmasından dolayı yünleri kirli olarak almakta ve sıcak yıkama yapmaktayız. Sıcak yıkama yapılan yünler daha sonra fabrikamızda iplik haline getirilmekte ve yine boyama işlerini firmamızda yapmaktayız. Halılarımızda bulunan en büyük özellik antibaktiriyel olması. İç piyasaya yaptığız halılar dış piyasada özellikle Amerika ve son olarak ta Arabistan'daki Mekke şehrine halı gönderiyoruz.? Halıcılık mesleğinin rahmetli dedesi Osman Kalaycıoğlu'dan babası Bülent Arslan'a kaldığını anlatan Arslan, "bende çocuklarıma bu mesleği öğretmek hem ilçemizi hem de memleketimizin adını tüm dünyaya duyurmak istiyorum" dedi.

Kategori : Kültür Sanat
Tarih : 6/26/2013 20:36
Hit : 1621     DİĞER HABERLER


Anket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !

İstatistik :
Online
: 780

Bugün
: ... ...

Toplam
: ... ...

E-Üye
: 79

Haber
: 2646

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Sayfa Yükleme
: 0.03 sn

 
manisahaber.com | MANİSA | bilgi@manisahaber.com

© Copyright (2000 - 2014) manisahaber.com Tüm Hakları Saklıdır.

Facebook paylas  Twitter paylas  Google Plus paylas       
Y U K A R I