| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
KULA TÜRKİYE'NİN İLK JEOPARKI OLDU
KULA TÜRKİYE'NİN İLK JEOPARKI OLDU
Türkiye'nin Uluslararası alanda ilk Jeopark'ı olma yolunda ilerleyen toplamda 300 kilometre karelik bir alanı kapsayan Kula Volkanik Jeopark alanı için UNESCO'dan onay çıktı.
İtalya'da yapılan toplantıya katılan Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın ve Jeopark Koordinatörü Erdal Gümüş, Jeopark sertifikasını aldı. Bu yıl İtalya'nın Napoli şehrinde 12.'si düzenlenen uluslararası Avrupa jeopark konferansında aralarında Türkiye'de ilk olan Kula jeoparkının da bulunduğu 4 yeni jeopark dünyanın en prestijli jeoparkları arasına katıldı. Konferansta değerlendirilen jeoparklar alanlarından sadece 4 bölge kabul edilirken Kula'da bu güzide kuruluş içerisinde yerini almayı başardı. Bu jeopark alanları Geopark Idrija (Slovenia), The Geopark Hondsrug (first geopark in the Netherlands), The Geopark of Kula (Türkiyedeki ilk jeopark) and the Geopark Sesia oldu Alınan kararla birlikte Türkiyenin ilk jeoparkı olan Kula'nında arasında yer aldığı UNESCO jeopark ağı 58 ülkeye ulaşmış oldu. Bu yeni 4 üye ülkeden sonra dünya genelinde 92 tane olan jeoparklar 96 ya çıkmış ve uluslar arası arenada UNESCO tarafından tanınmışlar listesine girdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kula Belediye Başkanı Selim Aşkın, "Türkiye'nin ilk jeoparkı olmanın gururunu yaşıyoruz. Şuan İtalya'dan dönüş hazırlığı içerisindeyim bu sevincimi Kula halkı ile paylaşmak istiyorum" dedi.

Kategori : Yerel Yönetim
Tarih : 9/6/2013 14:22
Hit : 1703     DİĞER HABERLER


Anket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !

İstatistik :
Online
: 129

Bugün
: ... ...

Toplam
: ... ...

E-Üye
: 79

Haber
: 2646

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Sayfa Yükleme
: 0.03 sn

 
manisahaber.com | MANİSA | bilgi@manisahaber.com

© Copyright (2000 - 2014) manisahaber.com Tüm Hakları Saklıdır.

Facebook paylas  Twitter paylas  Google Plus paylas       
Y U K A R I