| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
RÜYA PROJENİN YER TESLİMİ YAPILDI
RÜYA PROJENİN YER TESLİMİ YAPILDI
Manisa'da Spil Dağı'na yapılacak olan 100 Milyon Liralık teleferik ve oteller projesinin yer teslimi yapıldı.
Proje kapsamında Spil Dağı'na 5 buçuk kilometre uzunluğunda teleferik, iki adet otel ve spor kompleksi yapılacak. Proje tamamlandığında Sadece Manisa ve İzmir'in değil Ege'nin de turizme açılan penceresi olacak.

Spil Dağı'na yapılacak teleferik ve oteller projesinin ihalesini 100 milyon TL bedelle Tekinalp Şirketler Grubu aldı. Yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen ihaleyi kazanan firmaya Doğa Koruma Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen imza töreni ile yer teslimi yapıldı. Müdürlüğün Araştırma Merkezi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen imza törenine Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Doğa Koruma ve Milli Parkalar Genel Müdürü Nurettin Taş, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, TBMM Plan Bütçe Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, AK Parti İl Başkanı Zülfikar Gürcan katıldı.

Proje içerisinde bulunan spor oteli 246 yataklı, sağlık oteli ise 132 yataklı olacak. 41 bin 300 metrekarelik alan üzerine ise futbol, basketbol, voleybol sahaları, tenis kortları ve spor salonundan oluşan spor kompleksi yapılacak. 5 buçuk kilometre uzunluğundaki teleferiğin başlangıç noktasının ise Ağlayan Kaya'dan olacağı belirtildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, ?Bölgem olarak gurur duyuyorum. Burada çok büyük yatırımlar yaptık. Bunları parasal değer olarak söylersek. Yaklaşık 25 milyonluk bir yatırım yapıldı. Manisa'nın 40 yıldan beri konuşup da hayata geçmeyen diğer bir hayali teleferik ve buradaki sağlık ve spor otellerinin, spor komplekslerinin yapılması ile ilgili biz bakanlık ve bölge müdürlüğü olarak 18 Mayıs'ta ihale yaptık. Bugün burada yer teslimini yaptığımız sağlık ve spor otelleri sadece Manisa'mızın, İzmir'in değil Ege'nin turizme açılan penceresi olacak. Bugün yer teslimi yapacağız. Onlar da hızlıca çalışmalara başlayacak. Bu projede 2 otel ve ayrıca Manisa'nın teleferik hayali gerçekleşecek.? dedi.

MARKALAŞMAYA KATKI SAĞLAYACAK

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, şehrin bir teleferik hayalinin olduğunu ve bu hayalin gerçekleşmesi gerektiğini belirterek, "Belediye başkanı olarak benim yaptığım bu konunun sıkı bir takipçisi olmaktı. Günlerce Ankara'da bulunduk. Manisa bir tarih, kültür, medeniyet ve turizm şehridir. Teleferik şehrimize değer katmıştır. Şehrimizin turizmine, ekonomik hayatına ve ticaretine ciddi katkıları olacak. Manisa'nın Şehzadeler'in markalaşmasında büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Doğa Koruma ve Milli Parkalar Genel Müdürü Nurettin Taş, Spil'deki yatırımların ülkeye ve Manisa'ya hayırlı olaması temennisinde bulanarak, "Biz Milli park Orman ve Su İşleri olarak, Milli Parklar Genel Müdürlüğü olarak Spil'deki yatırımların devam edeceğini buradan ifade etmek istiyorum. Camimiz, çadırlı kamp alanımız , çevre düzenlememiz gibi benzeri çalışmalarımız burada devam edecek. İnşallah yöre halkı ile kucaklaşan bir tesis haline geleceğini ümit ediyorum" ifadelerini kullandı.

Manisa'nın tarihi bir şehir olduğunu vurgulayan TBMM Plan Bütçe Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber de, "Spil Dağı, Milli Park olalı 50 yıl olacak. Ama milli parkların doğayı koruma, tabiatı gelecek nesillere bozulmadan aynı değerde aktarılmasının çok önemli bir fonksiyonu var. Ama aynı zamanda biz milli park yaparken hayatın ve toplumun dışına itme durumunda değiliz. Buraları en aktif en verimli doğaya hiç zarar vermeden çevreci bir şekilde kullanılması halinde verimli olacağını düşündük. Gerçekten bunun önemli bir adımını gerçekleştiriyoruz. Manisalılar değil herkes burayı keşfediyor." diye konuştu.

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ise şöyle konuştu:
"Manisa'nın turizm ayağı bugüne kadar biraz aksamıştı. Ama Manisa sanayide ve tarımda olduğu gibi bu topa da giriyor. Eğer biz bu işi gerçekleştireceksek ki öyle gözüküyor. Burada iğne ile kuyu kazındı. Orman Bakanlığımız, Milli Parklar Genel Müdürlüğü işin asıl zor kısmını yaptı. Buranın alt yapısını yaptı. Şartları olgunlaştırıp özel teşebbüsün geleceği ortamı hazırladı. Bu Manisa'nın 50 yıllık hayali. Böyle bir formül geliştirilmemiş olsaydı muhtemelen bir 50 yıl daha gidecekti. Çok şükür artık Türkiye işlerini dünyanın büyük ülkeleri gibi yapıyor."Kategori : Ekonomi
Tarih : 5/28/2015 20:11
Hit : 1632     DİĞER HABERLER


Anket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !

İstatistik :
Online
: 201

Bugün
: ... ...

Toplam
: ... ...

E-Üye
: 529

Haber
: 2646

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Sayfa Yükleme
: 0.00 sn

 
manisahaber.com | MANİSA | bilgi@manisahaber.com

© Copyright (2000 - 2014) manisahaber.com Tüm Hakları Saklıdır.

Facebook paylas  Twitter paylas  Google Plus paylas       
Y U K A R I