| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
ŞEHZADELER'DEN BOSNA'YA KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ
ŞEHZADELER'DEN BOSNA'YA KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ
Şehzadeler ilçesinden, Bosna Hersek'e kardeşlik köprüsü kuruldu. Kardeş şehir seçilen Bosna Hersek'in Donji Vakuf kentine ziyarette bulunan Şehzadeler heyeti, bu yıl 505.'si düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri'ne katıldı.
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, "Boşnak kardeşlerimizin Türkiye sevgisini görmek bizi duygulandırdı. Kardeş şehrimizde düzenlenen Ayvaz Dede Şenliklerinde Türkiye ve Bosna Hersek kardeşliği bir kez daha tescillendi" dedi.

Şehzadeler Belediye Meclisi'nin kararıyla kardeş şehir seçilen Bosna Hersek'in Donji Vakuf kentine ziyarette bulunuldu. Ziyarete Vali Yardımcısı Yakup Tat, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Ulus Kotluca, belediye meclis üyeleri Selman Keresteci, Akif Özer, Mümtaz Kahya, Çağlar Aralı, Ertuğrul Emre Akgül, Yenal Yıldırım, Basın Danışmanı Bilal Demir ve Mali Hizmetler Müdürü Bayram Akkaya katıldı. Şehzadeler heyeti ilk olarak Bosna Hersek'in kurucusu Aliya İzzet Begoviç'in kabrini ziyaret etti.

Daha sonra Donji Vakuf Belediye Başkanı Hüso Susiç'in makamında görüş alışverişinde bulunuldu. Başkan Çelik, "Asırlar önce ecdadımızın İslam dinini getirdiği Osmanlı İmparatorluğu'nun yetimi, Fatih'in emaneti Bosna Hersek'de olmak bizim için mutluluk verici. Bosna Hersek'le Osmanlı'ya dayanan kardeşlik ilişkimiz var. Yeni kurulan bir belediye olarak, ilk kardeş şehrimiz Donji Vakuf kentini seçtik. Bu ilk ziyaretimiz oldu, kardeşlik ilişkimizi geliştirmek açısından her türlü faaliyeti yapacağız" dedi. Başkan Çelik, Başkan Susiç'i önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek 476. Manisa Mesir Macunu Festivali'ne davet etti.

ŞEHZADELER HEYETİ AYVAZ DEDE ŞENLİKLERİNE KATILDI

İkinci günde savaş sırasında yıkılan ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından yeniden yapılan Mostar Köprüsü ziyaret edildi. Sarı Saltuk Tekkesinde dualar edildi. Saray Bosna Başçarşı'da Türk-Bosna Kardeşlik Gecesi düzenlendi. Başkan Çelik gecede yaptığı konuşmada Boşnaklara, Şehzadeler halkının selamlarını iletti. Türk köyü ziyaret edilerek Hz. Ali Camii'nde Cuma namazı kılındı. Şehzadeler heyeti Bosna Hersek halkı ile birlikte gerçekleştirdiği 8 kilometrelik kortej yürüyüşünün ardından bu yıl 505.'si düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri'ne katıldı. Şenlikte Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı ve belediye meclisi üyeleri de yer aldı. 1993 yılında 116 Boşnak Müslüman'ın katledildiği Ahmic Köyü ziyaret edildi. Saray Bosna'da Savaş Tüneli'nde incelemelerde bulunuldu.

TÜRK-BOŞNAK KARDEŞLİĞİ BİR KEZ DAHA TESCİLLENDİ


Boşnakların Türkiye'ye büyük ilgisi olduğuna dikkat çeken Başkan Çelik, "Bosna Hersek Donji Vakuf'ta Akhisar'dan Bosna'ya göç ederek, halkın gönlünü kazanan Ayvaz Dede'nin hatırası için bu yıl 505.'si düzenlenen Ayvaz Dede Şenliklerine katıldık. Boşnak kardeşlerimizin Türkiye sevgisini görmek bizi duygulandırdı. Kardeş şehrimiz Donji Vakuf'ta düzenlenen şenliklerde Türkiye ve Bosna Hersek'in kardeşliği bir kez daha tescillendi. Boşnak kardeşlerimizin Türkiye'ye, Türk bayrağına olan sevgisi görülmeye değerdi. Bosnalıların evlerinin balkonlarını ay yıldızlı bayrağımız süslüyor. Misafirperverliklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Biz de bu yılki Ramazan etkinliklerimizde Boşnak gecesi düzenleyeceğiz. Önümüzdeki yıl inşallah kardeş şehrimizi Manisa Mesir Macunu Festivali'nde ağırlayacağız" dedi.

AYVAZ DEDE KİMDİR?

Boşnakların Ajvatovica dediği Ayvaz Dede, Manisa'nın Akhisar şehrinden gelerek bölgeye yerleşmiş manevi fatihlerden olan bir alperendir. Ajvatovica, aynı zamanda Orta Bosna'da Bugojno ve Kladanj yakınında bir dağın adıdır. Ayvaz Dede, Bogomil mezhebinden olanların yaşadığı bu dağı yurt tutar, değirmencilikle (veya fırıncı) meşgul olur. Kısa zamanda civardaki bütün Boşnakların sevgisini kazanır. Kimin derdi, sıkıntısı olursa, izci türesinde tarif edildiği gibi Ayvaz Dede yardımcı olur. Uzun süren bir kuraklık döneminde Boşnaklar, hayvanlarıyla birlikte kırılıp giderken çaresizlik içinde Ayvaz Dede'ye başvururlar. Ayvaz Dede'nin yerleştiği yerde kayalar arasından fışkıran bir ırmak vardır. Bu ırmak ile Boşnakların bulunduğu bölgeyi ayıran 50 x 70 metre büyüklüğünde bir kaya engeli vardır. Boşnaklar, Ayvaz Dede'den bu suyu getirtmesini isterler. Ayvaz Dede, inzivaya çekilir 40 gün 40 gece dua ve ibadetle Allah'a yakarır. Kırkıncı gün o heybetli kaya, tam ortadan yarılır ve Boşnaklar suya kavuşurlar. Bu ilahi tecelli ile bütün Boşnaklar Müslüman olurlar.Kategori : Yerel Yönetim
Tarih : 6/17/2015 23:24
Hit : 2915
Kizilay Web Banner 950X100

DİĞER HABERLERAnket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !


İstatistik :

Online
: 494

E-Üye
: 97

Haber
: 2698

Sayfa Yükleme
: 0.01 sn

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Y U K A R I