| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
Yeni üniversite binasının yüzde 75'i tamamlandı
Yeni üniversite binasının yüzde 75'i tamamlandı
Celal Bayar Üniversitesi'ne bağlı olarak Akhisar'da yapımı süren meslek yüksekokulu binası tamamlandığında ilçedeki üniversite öğrencisi sayısının 2 binden 5 bine kadar çıkacağı belirtildi.
Akhisar ilçesinde, kaymakamlık, belediye ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesiyle kurulan Akhisar Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Manisa Celal Bayar Üniversitesine (MCBÜ) bağlı olarak ilçeye kazandıracakları yeni meslek yüksekokulu binası inşaatındaki son durum hakkında görüşmek üzere toplantı düzenlendi.

Toplantıda yeni üniversite binasının yüzde 75'inin tamamlandığı belirtilirken, derneğin müteahhit firmaya 350 bin TL borcunun bulunduğu ve buradaki binalarla ilgili 2 buçuk milyon TL'lik bir yatırımın yapılması gerektiği bildirildi.

Akhisar Üniversitesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği, Akhisar Kaymakamı Kaan Peker ve Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı başkanlığında toplandı. Akhisar'da sigara fabrikasının bulunduğu alanda yapımı süren yeni meslek yüksekokulu binası inşaatındaki çalışmalar değerlendirildi. Toplantıya ilçede bulunan birçok sivil toplum temsilcisi de katıldı. Toplantıda dernek yönetimine bağlı bir alt komisyon kurularak, inşaatın kalan borçları ve yapılacak işleri için destek amaçlı yardım sağlayacağı belirtildi. Üniversite alanı mevcut yerleşim planında meslek yüksek okul binası, 500 kişilik kız ve erkek öğrenci yurdu, spor salonu, yemekhane, kantin, misafirhane, güvenlik ve revize binaların yer alacağı bildirildi.

Derneğin müteahhit firmaya 350 bin TL borcu ve burada binalar ile ilgili 2 buçuk milyon TL'lik yapılması gereken bir iş olduğuna vurgu yapan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı," Akhisar'da şuanda 2 bine yakın öğrencimiz var, yeni yerleşim merkezine geçtiğimiz de bu rakam 5 binlere kadar gidecektir. İleriye dönük olarak ise 10 binlere kadar gidebilecek bir projeksiyonumuz var. Burada sizlerle bir araya gelmemizin nedeni, buraya tekrar el atalım. Proje ihalesi yapılan 500 kişilik yurt yapılacak. Dolayısıyla hedefimiz önümüzdeki döneme bu tarafa fiziksel yetersizliklerden dolayı açılamayan yeni bölümler ile birlikte ve fakültenin de buraya gelmesi amacıyla taşımak istiyoruz. Yine öyle zannediyorum ki yurt binası da önümüzdeki döneme yetiştirilecek ve biz de bu alanı çevresi ile birlikte bir daha ki öğretim yılına yetiştirmek istiyoruz. Bu amaçla buradayız. Sağolsun Genç İş Adamları Derneği'ndeki arkadaşlarımız, onlar da sizlerle görüştüler hep birlikte değerli bir toplantı yaptık" dedi.

Üniversitenin bir şehrin kalkınması için çok önemli bir yer tuttuğunu belirten Akhisar Genç İş Adamları Derneği Başkanı Özkan Kalın, hedeflerinin 2017-2018 döneminde okulun eğitim ve öğretim yılına açılması olduğunu ifade etti. Başkan Kalın, şuanda inşaatın yüzde 75 oranında bitirilmesinden dolayı Kaymakam Kaan Peker'e, Belediye Başkanı Salih Hızlı ve AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir'e teşekkür ettiklerini ifade ederek, "Bizler bu yönetime nasıl bir sinerji katabiliriz, bunu nasıl başarabileceğimizi sorduğumuzda herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini vurgulamıştım. Bunlar için bir araya geldik. Hepimiz seçilmiş insanlarız, bu işi hep birlikte başarabileceğimize inanıyorum" dedi.

Bu işe çok iyi bir başlangıç yaptıklarını ancak bir yerde enerji ve sinerjiyi kaybettiklerini belirten Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat ise şuanda burasını 2 buçuk milyon TL'ye bitireceklerini kaydederek, bunu Akhisar'ın başarabileceğini belirtti. Akhisar Kaymakamı Kaan Peker de üniversitenin bir şehir için çok büyük bir nimet olduğunu belirterek, Akhisarlıların bir an önce bu işi üstlenip en kısa sürede bu avantajı kullanmaları gerektiğini ifade etti.Kategori : Eğitim
Tarih : 10/6/2016 17:29
Hit : 2102
Kizilay Web Banner 950X100

DİĞER HABERLERYAZARLAR
Arif ALTUNBAŞArif ALTUNBAŞ
Yozlaşmak, yabancılaşmak, Yahudileşmek
Fatih KÖSEFatih KÖSE
Kim Kurban?
Kadir KESKİNKadir KESKİN
Bilmiyorsak, Bilgi Üretmiyorsak, Dünyanın Öbür Tarafın...
Önder GüzelarslanÖnder GÜZELARSLAN
KULA, HER KULA NASİP OLMAZ KULA
Anket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !


İstatistik :

Online
: 85

E-Üye
: 941

Haber
: 3796

Sayfa Yükleme
: 0.00 sn

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Y U K A R I