| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
Lezzet Yolculuğu'nun durağı Dağmarmara Karaköy oldu
Lezzet Yolculuğu'nun durağı Dağmarmara Karaköy oldu
Türk Halk Müziği Sanatçısı ve program yapımcısı Turgay Başyayla'nın ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan Lezzet Durağı adlı programının son durağı Turgutlu'nun Dağmarmara Karaköy Mahallesi oldu.
Mahalle meydanına akın eden bölge halkıyla keyifli röportajlar yapan Başyayla, Turgutlu Belediyesi Halk Oyunları Ekibi ile Çökertme ve Harmandalı oynadı, yöre mutfağının lezzetlerini anlattı.

İlçenin tanıtımına katkı sunacak proje ve çalışmalara destek vermeye devam eden Turgutlu Belediyesi, bu kapsamda Türk Halk Müziği Sanatçısı ve program yapımcısı Turgay Başyayla'nın ulusal bir televizyon kanalında yayınlanan Lezzet Durağı adlı programının çekimlerine destek oldu. Karaköy Mahalle Muhtarı İlhan Sülün'ün organizasyonuyla, Turgutlu Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürü Aydın Lenger'in de katılımıyla mahalle meydanında bir araya gelen vatandaşlar, çekimler öncesi hazırlıklarını yaptı. Meydanda Gökgedik Mahalle Muhtarı Hüseyin Kaygısız, Sivrice Muhtarı Mehmet Ata, Aşağıbozkır Muhtarı Sabahaddin Özakgün, Kuşlar Muhtarı Mehmet Yaşar, Irlamaz Muhtarı Ali Akman, Karaoluk Muhtarı Mustafa Görgülü, Avşar Muhtarı Mehmet Kahrıman ve Ören Mahalle Muhtarı Selahaddin Behcan da yer aldı.

Turgay Başyayla ve ekibi de renkli görüntülerin oluştuğu meydanda çiçeklerle karşılandı. Lenger ve Sülün ile röportaj yapılırken, Karaköy'e gelmelerinden dolayı Başyayla'ya teşekkür eden Muhtar Sülün, "Sizleri ağırlamaktan dolayı çok mutluyuz. Köyümüz Turgutlu'nun her yerinde olduğu gibi sıcak, samimi insanların yaşadığı bir yer. Doğasıyla bambaşka olan köyümüzde geleneğimizi, göreneğimizi ve kültürümüzü yaşatmaya çalışıyoruz. Sizleri ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Meydanımızı gördüğünüz, düğün havasında bir gün geçirmekten de mutluyuz" dedi.

"Karaköy'ümüze Hoş geldiniz"

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin'in selamlarını ileten Muhtarlık İşleri Müdürü Aydın Lenger de misafirlerini ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade ederek, "Turgutlu'muzun her yeri birbirinden güzel olan Karaköy'ümüze hoş geldiniz. Sizlere değerli Başkanımız Turgay Şirin'in selamlarını getirdik. Kıymetli muhtarlarımız ve hemşerilerimizle sizleri en iyi şekilde ağırlamak istiyoruz. Program formatınıza uygun olarak elimizden gelen desteği vermeye çalıştık. Manisa'nın en güzel ilçelerinden biri olan Turgutlu'muzun sizlerin aracılığıyla ulusal bir kanalda yer alacak olmasından mutluluk duyacağız. Gördüğünüz gibi muhtarlarımız da hemşerilerimiz de heyecanlı. Mutfağımızın en güzel lezzetlerini, geleneğimizi, göreneğimizi, adetlerimizi ekranlarda izleyeceğiz" diye konuştu.

Çökertme ve Harmandalı Şov

Türk Halk Müziği Sanatçısı ve program yapımcısı Turgay Başyayla da kendilerini karşılayan herkese teşekkür ederek, "Selamlarını seve seve kabul ettiğimiz Değerli Belediye Başkanı Turgay Şirin'e teşekkür ediyorum. Manisa bölgesine gelmekten dolayı memnunuz. Bugün de burada güzel bir atmosfer oluşturulmuş. Türk insanın en güzel meziyetlerinden biri olan misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ediyorum. Amacımız elbette geleneğimizi, göreneğimizi, mutfağımızı unutturmamak; yaşatmak" dedi.

Röportajların ardından meydanda düğün atmosferi oluştu. Turgay Başyayla, Turgutlu Belediyesi Halk Oyunları Ekibi ile Harmandalı ve Çökertme oynadı. Davul zurna eşliğinde oynanan oyunlar alkışlarla sona erdi.
Programın formatı gereği devam eden çekimlerde mahalleli kadınlarla birlikte yörenin mutfağından keşkek, aşure, tas kebabı, börek, bazlama, otlu pide, yufka tatlısı yapıldı. Siyah üzüm pekmezinin de yapıldığı gün boyu süren çekimlerde bölgenin doğal güzellikleri de kayıt altına alındı, Turgay Başyayla ve ekibi alkışlarla Karaköy'den ayrıldı.Kategori : Güncel
Tarih : 10/6/2016 20:13
Hit : 2197
Kizilay Web Banner 950X100

DİĞER HABERLERYAZARLAR
Arif ALTUNBAŞArif ALTUNBAŞ
Yozlaşmak, yabancılaşmak, Yahudileşmek
Fatih KÖSEFatih KÖSE
Kim Kurban?
Kadir KESKİNKadir KESKİN
Bilmiyorsak, Bilgi Üretmiyorsak, Dünyanın Öbür Tarafın...
Önder GüzelarslanÖnder GÜZELARSLAN
KULA, HER KULA NASİP OLMAZ KULA
Anket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !


İstatistik :

Online
: 40

E-Üye
: 923

Haber
: 3796

Sayfa Yükleme
: 0.02 sn

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Y U K A R I