| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
Koyuncu Köyünde Koyun kalmadı
Koyuncu Köyünde Koyun kalmadı
Saruhanlı ilçesinde, geçmişte her hanede koyun üretimi yapılmasından dolayı ?Hacı Tuğlu? olan adı 'Koyuncu' olarak değiştirilen köyde şimdi koyun kalmadı.
Koyuncu köyü Muhtarı Bilgi Bacak, ilçe merkezine 8 kilometre mesafede bulunun köylerinde 60 hanede 145 nüfusun yaşadığını kaydetti. Köyün tarihini araştırmak için bir çalışma başlattıklarını, edindikleri bilgilere göre köyün eski adının Hacı Tuğlu olduğunu ifade eden Bacak, "Milli Mücadele döneminde, bu bölgede önemli başarılar kaydeden Hacı Tuğlu'nun adı köyümüze verilmiş. O yıllarda Celal Bayar ve arkadaşları, köyümüzde bulunan Karahallı İbrahim evini karargah olarak kullanmışlar. Ancak, baş gösteren salgın bir hastalık nedeniyle köy halkının çoğu yok olmuş. Bu olayın ardından köyümüzün çevresindeki Emirler ve Kışlalı köyünden bizim buraya göç edilerek yeni bir köy kurulmuş. O tarihte, yeni kurulan köyde her hanede koyun üretimi yapılmasından dolayı köyün adını Koyuncu koymuşlar"
dedi.

Ancak bugün köyde sadece bir hanede koyun üretimi yapıldığını kaydeden Muhtar Bacak, "Çünkü köyde hayvanların otlayabileceği mera kalmadı. Genç nesil şehirlere yerleşti. Orta yaşlı ve ihtiyar vatandaşlar ise bu işi yapamıyor. Koyuncu köyünde artık koyun kalmadı" diye konuştu.

Kategori : Güncel
Tarih : 1/26/2013 15:23
Hit : 2124
Kizilay Web Banner 950X100

DİĞER HABERLERYAZARLAR
Arif ALTUNBAŞArif ALTUNBAŞ
Yozlaşmak, yabancılaşmak, Yahudileşmek
Fatih KÖSEFatih KÖSE
Kim Kurban?
Kadir KESKİNKadir KESKİN
Bilmiyorsak, Bilgi Üretmiyorsak, Dünyanın Öbür Tarafın...
Önder GüzelarslanÖnder GÜZELARSLAN
KULA, HER KULA NASİP OLMAZ KULA
Anket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !


İstatistik :

Online
: 142

E-Üye
: 1054

Haber
: 3796

Sayfa Yükleme
: 0.02 sn

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Y U K A R I