| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
DEMİRCİ'DE KİRAZ ÜRETİCİSİ DERTLİ
DEMİRCİ'DE KİRAZ ÜRETİCİSİ DERTLİ
Demirci ilçesinde çiftçinin önemli geçim kaynağı olan kirazda fiyatların düşük olması, üreticiyi isyan ettirdi.
2012 yılında dış piyasa için 8 TL'ye kadar çıkan kiraz fiyatları, bu yıl ilk etapta 5 TL olurken, son iki günde 4 TL'ye kadar inmesi kiraz üreticisini hüsrana uğrattı. Her ne kadar başfiyat 4 TL olsa da, üreticinin kirazı 2 ile 3 TL arasında alıcı bulabiliyor. Toplanıp gelen kirazın başka bir şekilde değerlendirme şansı olmadığı için tüccarın verdiği fiyatı istemeyerek kabul edenlerin yanı sıra, bazıları da bunu kabul etmiyor ve kamyonet kiralayıp ürünlerini götürdüğü Salihli ve Turgutlu'da pazarlama yoluna gidiyor.

Demirci'de üretilen ürünlerin Salihli kirazı olarak etiketlenmesi de üreticilileri üzüyor. Üreticiler, Napolyon kirazının Demirci için de coğrafi işaretinin olmasını istiyor.

Demirci'de dört ayrı noktaya kurulan kiraz alım merkezlerinde yaklaşık 10 firma alım yapıyor. İlçede başlayan kiraz alımlarımda fiyatlar kalibresine göre ilk alımda 1 lira ile 5 lira arasında alıcı bulurken, son günlerde alıcı firmalar fiyatları 4 liraya indirince, üreticiler ürünlerinin hak ettiği değeri bulmadığını belirttiler. Alıcıların kendi aralarında anlaştığını iddia eden çiftçiler, "Geçen yıl ürünlerimiz daha iyi bir fiyattan alınıyordu. İlk çıkan ürünümüze 5 TL fiyat verdiler, fakat son iki günde fiyatlar 4 liraya indi. Ürünlerimiz hak ettiği değeri bulmuyor" diye konuştular.

Firma yetkilileri ise, Demirci'de kiraz rekoltesinin yüksek olmasına rağmen, kalibre olarak Avrupa'nın istediği ölçüde olmamasından dolayı iyi fiyat bulmadığını savundular. Firma yetkilileri, ilçedeki kiraz kalibresinin çok düşük olduğunu, en çok aranan 28 kalibre kirazın çok nadir çıktığını belirtiler.

Öte yandan, Demirci'de kiraz alımının haziran ayı sonuna kadar devam edeceği öğrenildi.

Kategori : Ekonomi
Tarih : 6/20/2013 21:10
Hit : 1741     DİĞER HABERLER


Anket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !

İstatistik :
Online
: 775

Bugün
: ... ...

Toplam
: ... ...

E-Üye
: 79

Haber
: 2646

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Sayfa Yükleme
: 0.02 sn

 
manisahaber.com | MANİSA | bilgi@manisahaber.com

© Copyright (2000 - 2014) manisahaber.com Tüm Hakları Saklıdır.

Facebook paylas  Twitter paylas  Google Plus paylas       
Y U K A R I