| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
Spil'de sondajla su aranması Doğaya darbe mi?
Spil'de sondajla su aranması Doğaya darbe mi?
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa merkeze yeni su kaynakları kazandırmak için önemli bir proje çalışması yaptıklarını söyledi.
Başkan Ergün, jeolojik etütlerin ve araştırmaların sonucuna göre Spil Dağı üzerinde sondaj çalışması ile su kaynağı arayacaklarını belirterek, suyun bulunması halinde Manisa merkezinin 50 yıllık su ihtiyacının karşılanacağını dile getirdi.

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, 2021 yılı ilk Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Manisa merkeze yeni su kaynakları kazandırılmasına yönelik yapılacak yatırımları meclis üyeleri ve vatandaşlar ile paylaştı.

"Manisa'nın içme suyu için büyük yatırımlar yapılacak"

Meclis üyelerine ve vatandaşlara MASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Ergün, "Geçtiğimiz yılda da yeni su kaynaklarına yönelik birçok çalışma yaptık. Allah nasip ederse şimdi de Akpınar ve Ilıca üzerinden 6 bin 400 metrelik yeni bir hattın planlamalarına başladık. Manisa merkezin tamamını kapsayacak 20 bin ve 10 bin tonluk iki adet su deposunun yapılmasını planlıyoruz. Ayrıca, Akpınar ve Ilıca Havzalarındaki su rezervini belirlemek için jeolojik etütlere başladık. Bu çalışmalarımızın ve araştırmalarımızın sonucuna göre Spil Dağı'nın üzerinde sondaj çakımı planlıyoruz. Doğa Koruma ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürlüğü ile de görüşmelerimiz devam ediyor. Eğer orada sondaj çakabilir ve suyu bulabilirsek, o zaman suyumuzu cazibe ile indireceğiz. İşte o zaman Manisa merkezin 50 yıllık su ihtiyacını karşılarız. Merkezdeki nüfus 750 bine de gelse su sıkıntısı olmaz. Tüm ilçelerimizdeki vatandaşlarımıza yeterli ve sağlıklı içme suyu temin etmek için çalışmalarımız devam edecek? ifadelerini kullandı.

Spil dağına sondaj vurmak doğa katliamı değilmidir?

Daha önceki haberlerde vahşi sulama(yeraltı sularının sondajla vahşice kullanılması) sonucu yeraltı sularının azaldıgı sitemini yapan Başkan Ergün bu seferde geriye kalan tek doğal su rezervi olan Spil dağına göz dikti. Halbuki doğal su depolama(gölet vb yapılar) yoluna gidilse doğanın dengeside korunmuş daha ekonomik çözümlerde sunulmuş olunacaktır. Daha önce Maski'nin yaptıgı sayısız sondaj sonucu yeraltı suları tehlikeli bir şekilde azalmış ve bunun sitemini Başkan Ergün bir video ile dile getirmişti.

Spil dağının tarım arazileri dışındaki boş yerlerin acil ağaçlandırılması ve yeraltı sularına zarar veren, depremi tetikleyen taş ocaklarının kapatılması için girişimde bulunması tavsiyemizdir. İzmirin suyunun nerdeyse tamamını karşılayan Manisa'nın kendine yetersiz hale gelmesi de düşündürücüdür!


Kategori : Çevre
Tarih : 1/17/2021 19:50
Hit : 3304
Kizilay Web Banner 950X100

DİĞER HABERLERYAZARLAR
Arif ALTUNBAŞArif ALTUNBAŞ
Yozlaşmak, yabancılaşmak, Yahudileşmek
Fatih KÖSEFatih KÖSE
Kim Kurban?
Kadir KESKİNKadir KESKİN
Bilmiyorsak, Bilgi Üretmiyorsak, Dünyanın Öbür Tarafın...
Önder GüzelarslanÖnder GÜZELARSLAN
KULA, HER KULA NASİP OLMAZ KULA
Anket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !


İstatistik :

Online
: 271

E-Üye
: 1071

Haber
: 3796

Sayfa Yükleme
: 0.02 sn

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Y U K A R I