| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
GÖZ ALERJİSİNE DİKKAT!
GÖZ ALERJİSİNE DİKKAT!
Kula Devlet Hastanesi Göz Doktoru Ömer Kartı, göz alerjisine mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Dr.Kartı, ayrıca güneş gözlüğü kullananların gözlüklerinin sertifikalı olmasının göz sağlığı bakımından önemli olduğunu söyledi.
Dr. Kartı, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: "lerjik konjonktivit en sık rastlanan alerjik göz hastalığıdır. Genellikle çocuklukta başlar. İnsanların yaklaşık yüzde 15?inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi görülür. Çevreyle direkt teması nedeniyle göz alerjik hastalıklara daha sık meyil gösteren bir organımızdır. Gözlerde, kaşınma, yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu meydana getirebilir. Göz kapakları hafif şişmiş olabilir, kornea çoğunlukla salimdir ve kişinin görmesi etkilenmemiştir. Aynı zamanda, burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi, alerjik rinit bulguları da olabilir."

Kartı, çocuklarda ve gençlerde, ayrıca erkeklerde daha sık görülen bu hastalıkta, hastaların yüzde 75?inde astım, atopik ekzema ve alerjik rinit gibi ek hastalıklara da rastlanabileceğine işaret ederek, "Alerjik göz hastalıklarının tanısı hastadan alınacak bilgiler üzerinde yapılacak muayene ve laboratuar incelemeleri ile konur. Doğru tanı için iyi bir göz muayenesi gerekir. Muayenede göz kapakları, göz yüzeyini örten konjunktiva isimli zar, bezlerin açıldığı bölümler, kirpikler ve kornea dikkatle incelenir. Bazen göz kapaklarının arka yüzeyinin de incelenmesi gerekebilir. Alerjinin tedavisinde en önemli yapılması gereken şey alerjen madde tespit ediliyorsa mümkün olduğu sürece ondan kaçınmaktır. Gözdeki şikayetlerin rahatlatılması açısından soğuk uygulama ve suni göz yaşı ilaçları faydalı olabilir. Çoğunlukla da antihistaminik ilaçlara, damarları büzen ilaçlara, alerjik şikayetleri ortaya çıkaran hücreleri dengeleyici ilaçlara, iltihap giderici ve kortizonlu ilaçlara ihtiyaç duyulur." dedi.

GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNİZ SERTİFİKALI OLMALI

Güneş gözlüğü kullanan kişilerin gözlüklerinin sertifikası olması gerektğini söyleyen Kartı; "Güneşli havalarda kullanılan güneş gözlükleri aksesuar değil, sağlığı koruyucu bir üründür. Gözlük alınırken kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerekir. Güneş gözlüklerinde ilk aranması gereken özellik ultraviyole ışınlardan en yüksek derecede koruma özelliği olması gerekir ve vatandaşların bu konuda dikkatli etmeleri gerekir. Güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında gözlüğün sertifikası olup, kaliteli bir gözlüğün ya da gözlük camının yanında mutlaka sertifikası olması gerektiğini belirtmekte fayda vardır. Sertifikaların üzerinde gözlüğün markası, nerde üretildiği, ultraviyole ışınlardan koruma özelliği gibi değerlerin bulunması gerekir. Çünkü güneş gözlüğü eğer gözümüzü dışarıda kalan kısımlarda göze yine ışık gelecektir. Bu gelen ışıklar normalden daha fazla zarar verecektir." dedi.

Kategori : Sağlık
Tarih : 7/25/2013 09:04
Hit : 1961
Kizilay Web Banner 950X100

DİĞER HABERLERAnket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !


İstatistik :

Online
: 241

E-Üye
: 82

Haber
: 2684

Sayfa Yükleme
: 0.00 sn

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Y U K A R I