| İletişim | Künye | Arşiv/ Arama |
ÜZÜM ŞİFA KAYNAĞI
ÜZÜM ŞİFA KAYNAĞI
Sultaniye üzümü ve çekirdekli üzümlerin içerisinde bulunan mineral ve vitaminlerin şifa kaynağı olduğu belirtildi.
Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, üzümün tüketilmesi gereken gıdaların başında geldiğini belirterek üzümün antioksidan özelliği taşıdığını ve A, B1, C ve E vitamini içerdiğini aynı zamanda demir, kalsiyum, potasyum, sodyum, magnezyum ve fosfor gibi mineralleri bünyesinde barındırdığını açıkladı.

Başkan Ülgen, üzümün en önemli özelliğinin çok güçlü bir antioksidan olması olduğunu belirterek şöyle konuştu: "E ve C vitaminlerinden kat kat daha çok antioksidan içermektedir. Özellikle siyah üzümün kabuğunda ve çekirdeğinde anti kansorejen ve antioksidan özellik taşıyan maddeler bulunmaktadır. Araştırmalar bu maddelerin beyin hücrelerini koruduğunu göstermektedir. Ayrıca, üzüm kalp damar sağlığı açısından da faydalıdır. Yüksek kolesterol problemi yaşayan kişilere kolesterol düşürücü olarak önerilmektedir. Kolesterol üzerine etkisi, iyi kolesterolü yükseltip kötü kolesterolü düşürmesi şeklinde gerçekleşir. Kan damarlarını ve kılcal damarları güçlendirerek damarları korumaktadır. Böylece damar sertliğini önleyerek hem kalp krizi riskini hem de yüksek tansiyon sıkıntısını azaltmaktadır."

"ERKEN YAŞLANMAYI ÖNLÜYOR"

Antioksidan ve demir içeriğinin yoğun olduğu üzümün ayrıca erken yaşlanmanın da önüne geçtiğini açıklayan Ülger, şunları söyledi. "Üzümde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde dokuları koruduğundan ciltteki erken yaşlanmayı önlerler, cildin sıkı ve elastik olmasını sağlarlar. Üzüm antioksidan ve demir içeriği yüksek bir meyve olması nedeniyle yorgunluğun giderilmesinde etkilidir ve unutkanlığa karşı koruyucudur. Kan yapıcı özelliği ile üzüm kansızlığa da iyi gelmektedir. Kansızlık için ayrıca üzümden yapılan pekmez ve üzüm suyu tüketilebilir."

Üzüm meyvesini aynı zamanda rejim iksiri olduğunu belirten Ülgen, zayıflamak isteyenler için üzümün ideal bir meyve olduğunu sözlerine ekledi.Kategori : Sağlık
Tarih : 9/30/2013 15:57
Hit : 1571     DİĞER HABERLER


Anket :
E-Bülten :

Manisahaber.COM etkinlikleri ve yeniliklerden haberdar olmak için E-Listemize üye olun !

İstatistik :
Online
: 174

Bugün
: ... ...

Toplam
: ... ...

E-Üye
: 79

Haber
: 2646

İlk Yayın Tarihi
: 03.01.2000

Sayfa Yükleme
: 0.02 sn

 
manisahaber.com | MANİSA | bilgi@manisahaber.com

© Copyright (2000 - 2014) manisahaber.com Tüm Hakları Saklıdır.

Facebook paylas  Twitter paylas  Google Plus paylas       
Y U K A R I